Výber nábytku do detskej izby

Nábytok pre detskú izbu musí vždy zodpovedať veku dieťaťa. Preto je nevyhnutným kritériom pre jeho výber čas trvania jeho používania. Dieťa rastie veľmi rýchlo a po pár rokoch vo svojej izbe bude musieť zmeniť nielen samotný interiér, ale aj redesign – herná zóna sa postupne zužuje a zvyšuje sa pracovná sila. A ak vaše finančné možnosti neumožňujú úplne zmeniť nábytok v detskej izbe každé 3-4 roky, mali by ste premýšľať nad možnosťami, ako ho vyberať čo  najdôkladnejšie.

dětský koutek

Požiadavky na detský nábytok
1.      Všetky prvky nábytku by mali zodpovedať rastu dieťaťa – to platí aj pre stoličky a stoly, ako aj pre postele, skrinky a podlahy. Je veľmi dôležité, aby deti nemali ťažkosti pri používaní všetkých týchto vecí, dieťa musí dosiahnuť na všetky police a byť schopné otvoriť všetky dvere samo. Dnes je vynikajúcou možnosťou pre detské izby nábytok, ktorý „rastie“ s dieťaťom – napríklad nastaviteľné stoličky a stoly, postele, visiace police atď.
 
2.      Nevyhnutnou podmienkou pre detský nábytok je jeho šetrnosť voči životnému prostrediu a bezpečnosť. To platí pre materiály a konštrukciu nábytkových prvkov. Po prvé, pri ich výrobe by sa mali používať iba materiály šetrné k životnému prostrediu. Z tohto hľadiska je pravdepodobné, že nenájdete niečo lepšie ako prirodzený strom/drevo. Laky, farby najčastejšie obsahujú toxické látky. Čalúnenie by malo byť priedušné a malo by sa ľahko čistiť. Optimálnym riešením tohto problému je požadovať certifikáty kvality pre nábytok kupovaný v obchode.
 
3.      Otázka bezpečnosti nábytku z hľadiska možného traumatizmu dieťaťa má zásadný význam. Nestabilita nábytku, jeho nadmerná ľahkosť alebo naopak ťažkosť, vyčnievajúce ostré rohy – to všetko sa môže stať miestom zranenia Vášho dieťaťa. Preto by nábytok nemal byť vybraný z obrázkov katalógu ale v obchode, kde vykonáte osobne kontrolu.
 
postýlka

4.      Pri organizovaní priestoru v detskej izbe je veľmi dôležité rozlišovať v ňom niekoľko hlavných zón – rekreačnú oblasť, pracovnú a hernú plochu. Každý z nich je usporiadaný podľa chutí a preferencií vášho dieťaťa. Ak nemôžete často meniť detské súpravy, mali by ste venovať pozornosť modulárnym stenám a nábytkom-transformátorom. Vďaka tejto technologickej inovácii bude dieťa schopné vybaviť svoj vlastný svet spôsobom, ktoré mu vyhovuje.
Nábytok musí nevyhnutne zodpovedať charakteru dieťaťa a byť vybraný podľa jeho vkusu. Malo by sa vždy pamätať na to, že výberové kritéria deti sú odlišné od tých našich. Nákup nábytku v detskej izbe, nezabudnite konzultovať s dieťaťom ! Miestnosť by mala priniesť radosť dieťaťu a mala by sa stať jeho tajným kútikom.