Týmto bylinkám postačí k životu iba nádoba s vodou


Pestovanie byliniek, ktoré využijeme pri varení, je dnes veľmi populárne. Väčšina druhov pritom nie je nijako náročná a na rast im postačí iba parapetná doska, alebo svetlejšie miesto na kuchynskej linke. Niektoré z nich môžeme dokonca pestovať iba v nádobe s vodou. Ide nielenže o veľmi praktické riešenie, ale i estetický a netradičný doplnok domácnosti.

bylinky
 
V podstate nehovoríme úplne o pestovaní. Tento postup sa v záhradníctve používa úplne klasicky, ako spôsob rozmnožovania rastlín z odrezkov. Využiť ho však môžeme aj na jednoduchšie zabezpečenie čerstvých bylín počas celého roka.
 
Na tento spôsob pestovania môžete použiť väčšie vázy, ale pokojne i napríklad drobné  flakóny z použitej voňavky. Podľa ich veľkosti do nich vkladajte i jednotlivé odrezky z rastliniek. Nesmú byť na sebe natlačené stopkami a dôležitý je i priestor pre korienky, ktoré by mali po čase začať rásť. Vodu meňte pravidelne, ideálne aj každý deň. Vhodným miestom je parapetná doska, alebo iné miesto, kde je dostatok prirodzeného denného svetla. Teplota v miestnosti sa musí pohybovať v rovnakej úrovni, ako keby sme bylinky pestovali klasickým spôsobom, teda v kvetináčoch so zeminou.

rozmarýn
 
Vhodné druhy na pestovanie vo vode
 

  1. BAZALKA je asi najobľúbenejšou bylinkou v kuchyni. Použiť ju môžeme vo všetkých talianskych pokrmoch, šalátoch, polievkach, alebo na výrobu pesta. Najlepšie je, ak odrezky odoberiete z dobre vyvinutej rastlinky, tesne pre rozkvitnutím.
  2. MEDOVKU využijete pri príprave rýb, dezertov, alebo šalátov. Pripraviť si môžete i čaj, ktorý má upokojujúce účinky.
  3. Všetkým druhom MÄTY sa bude vo vode dariť vynikajúco. Podobným spôsobom často rastú i v prírode. Napríklad na brehoch riek, kde sa v pôde nachádza iba časť ich koreňov.
  4. ROZMARÍN sa výbore hodí takmer ku všetkému mäsu a rybám. Dodá im neopakovateľnú arómu.
  5. ŠALVIA je výborná pri nachladnutí a ako prevencia na čistenie pľúc. Dnes sú veľmi moderné i šalviové chipsy, ktoré sa hodia ku väčšine pokrmov.

 bazalka

Zo všetkých odrezkov byliniek vám časom začnú vyrastať korienky. V ich pestovaní vo vode môžete pokračovať, alebo ich zasadiť do pôdy. Tak vám vydržia ešte o niečo dlhšie.