Najstarší dub na Slovensku nájdete na východe


Malá dedinka v okrese Bardejov s názvom Dubinné, sa môže pýšiť, jedným z najstarších stromov na Slovensku. Vek dubu, ktorý rastie v jej strede, je odhadovaný na viac ako osemsto rokov. Vďaka nemu, vznikla i táto obec.

podzim
 
Prvá písomná zmienka o Dubinnom pochádza z polovice štrnásteho storočia. Mohutný dub tam rástol už vtedy. Predpokladá sa, že ľudia na tomto mieste založili usadlosť práve kvôli tomuto stromu, ktorý poslúžil ako akýsi styčný bod. V podstate o tom veľa hovorí aj samotný názov dediny.  
 
Jedná sa o odrodu dubu letného. Dosahuje výšku takmer tridsať metrov. Priemer jeho koruny taktiež stojí za zmienku. Ešte pár rokov dozadu mala dvadsať metrov. Keďže však bolo potrebné orezať staré a vyschnuté konáre, v súčasnosti je koruna o čosi menšia. Kmeň tohto dubu má pri zemi priemer vyše trinásť metrov a asi v dvojmetrovej výške, takmer osem.
Názory na jeho konkrétny vek sa samozrejme odlišujú, keďže nejde o budovu s presným začiatkom výstavby. Podľa väčšiny odborníkov, však strom prežil už minimálne osemstopäťdesiat rokov.

žaluey
 
Prešil si toho naozaj veľa
 
Všetko napovedá tomu, že na mieste kde dnes stojí dedinka Dubinné, niekedy rástol celý dubový les. Stromy však postupne hynuli a samozrejme slúžili i ako palivo a stavebný materiál na výstavbu dediny. Tento strom sa však z neznámych dôvodov, ľudia rozhodli nechať rásť. Podľa zachovaných písomností mal byť vyrúbaný už v pätnástom storočí. Dedinčania sa však vyzbierali na jeho záchranu. Počas vojen slúžil ako orientačný bod pre delostrelectvo. V období prvej svetovej, ho chceli vyrúbať Rakúšania a v druhej, Nemci. Podľa legendy, vtedy dedinčania poskrývali všetky nástroje, ktoré by mohli byť na tento účel použité. Dub prekonal aj požiar a zásah bleskom.
 
V roku 2009 ho prihlásili do súťaže o najkrajší strom na Slovensku. Titul však nakoniec obhájil topoľ čierny, ktorý rastie v Bratislave.