Šport pomôže aj vášmu tráveniu

Máte časté problémy s trávením? Pokiaľ sa u vás objavili iba v poslednej dobe, nemali by ste odkladať návštevu odborníka. Tieto prejavy totiž môžu v niektorých prípadoch signalizovať rôzne vážnejšie ochorenia. Ak vám lekár potvrdí, že nejde o nič vážne, jednou z vecí, ktoré pre seba a svoje tráviace ústrojenstvo môžete urobiť, je pravidelný šport.

joga
 
Rozhýbte  svoje črevá
 
Tráviace ťažkosti majú často ľudia, ktorí pracujú v sedavom zamestnaní, alebo vedú pohodlný život na gauči a v posteli. Vaše črevá aj žalúdok potrebujú rozhýbať. Ak im však pohyb nedoprajete, postupom času zlenivejú a prestanú fungovať tak ako majú. Preto sa nemôžete diviť, že je vám pravidelne zle na žalúdku, alebo trpíte hnačkami, či naopak zápchou.
Základom je to, aby ste sa športu venovali pravidelne. Takto budete svoje trávenie trénovať a ono sa vám odvďačí správnym fungovaním. Pohyb, vám však pomôže aj v akútnom prípade, a to vtedy ak vás zastihne zápcha. Vtedy potrebujú vaše črevá pohyb, ako nikdy pred tým. Musíte ich doslova nakopnúť. Vhodné je napríklad bicyklovanie, plávanie, alebo beh.
 
Žalúdok potrebuje pokoj
 
Pri problémoch so žalúdkom sa určite vyhnite aktivitám, pri ktorých svoje telo príliš namáhate. Žalúdok potrebuje na trávenie kyslík. Pri športe ho však bude vaše telo dodávať najmä zaťažovaným svalom. Váš stav sa takto môže ešte zhoršiť. V tomto prípade je vhodnejšia prechádzka, alebo nenáročné dychové cvičenia. Pomôže vám aj vhodná strava. všetko kyslé a pikantné pôsobí ako štartér pre žalúdok. Preto si doprajte kúsok čerstvej čili papričky, zázvoru, cesnaku, alebo kyslej kapusty.

trenink
 
Po jedle sa nešportuje
 
Pohybu sa vyhnite aj tesne po jedle. Vtedy váš žalúdok taktiež potrebuje kyslík. Ak ním budete zásobovať iné časti tela, nemôžete sa čudovať, že váš žalúdok začne protestovať. Športu by ste sa preto mali venovať minimálne hodinu a pol po jedení.