Naučte sa správne hospodáriť s peniazmi v domácnosti

Domácnosť, deti, rodina. Záväzky, poplatky, hypotéka, energie, detské potreby, či poplatky v škole. To všetko sa na vás začne valiť a ani si neuvedomíte, kam miznú vaše mesačné výplaty. Možno kým ste rodinu nemali, žili ste si so svojim platom na „vysokej nohe“. Teraz je však situácia iná a vy sa musíte vysporiadať s tým, že peniaze idú primárne na rodinu a domácnosť.

kalkulačka.jpg

Hlavným bodom vo vašom hospodárení je urobiť si mesačný plán. V tomto pláne si treba vyznačiť poplatky a sumy, ktoré platíte pravidelne každý mesiac, aby ste na nich nezabudli a vedeli ste, s akou sumou peňazí môžete rátať po odpočítaní týchto poplatkov. Tiež je dôležité mať aspoň čiastočnú predstavu o tom, koľko peňazí miniete za potraviny, hygienické potreby, či iné nutnosti do domácnosti.
Je veľká pravdepodobnosť, že svojim deťom skoro každý mesiac niečo platíte. Aj túto kolónku si vydeľte a pripíšte jej nejakú sumu, aby ste stále mali prehľad o tom, koľko peňazí vám ešte ostáva. A najdôležitejšie je si nechať istú zálohu v prípade nutnosti a neočakávaných situácií, ktoré sa vám môžu prihodiť. Stále by ste mali mať aspoň niekoľko eur na účte aj do posledných dní v mesiaci, kým vám nepríde ďalšia výplata.

pokladnička.jpg

Určite sa vám niekedy stalo, že ste už v prvej polovici mesiaca minuli skoro všetko a zvyšok mesiaca ste žili s odretými ušami. Už sa to však viac nemusí opakovať, pokiaľ sa naučíte správne hospodáriť, dopredu predpokladať a nemíňať na veci, ktoré nepotrebujete. Buďte pripravený aj na to, že niekedy budete musieť sebe odoprieť, aby ste mohli dopriať vašim deťom, ale to je úplne v poriadku.
Nájdite si teda ten správny systém hospodárenia a vaša domácnosť bude fungovať veľmi dobre, bez zbytočných stresov a výdavkov. Všetko sa dá spoločnými silami zvládnuť tak, aby ste si mohli ešte dopriať niečo navyše. Ak sa vám podarí niečo ušetriť, za odmenu si na konci mesiaca doprajte s vašim partnerom napríklad wellness pobyt, ale potešte svoje deti výletom.