Protipožiarne dvere pomôžu, no len do istého momentu

Mám suseda, ktorý je neskutočný pedant. Svoj dom má zabezpečený lepšie ako americká armáda. Má bezpečnostné okná, všade alarmy a kamery a asi pred rokom si nechal nainštalovať aj protipožiarne dvere. Tvrdil, že to robí hlavne pre ochranu proti zlodejmi, že ho oheň až tak netrápi, no ak by už na to prišlo, tak také dvere predsa musia pomôcť. Neviem, či to na seba privolal, no jedného pekného večera, keď nebol doma, u neho vypukol požiar. Keďže naše domy susedia naozaj blízko, okamžite som volala hasičov, tí prišli asi do desiatich minút, no značná časť domu bola už v plameňoch.Dom s červenými dverami a červenými oknami.jpg
Bola hlboká noc, takže sa oheň mohol rozširovať bez povšimnutia. Aj ja som sa zobudila len náhodou, pretože som išla na WC, v čom som cez okná zbadala plamene.
Nechcem, aby som vyznela ako nejaká beštia, no keď už boli hasiči na mieste a dom hasili, moju pozornosť upútali práve protipožiarne dvere. Spomenula som si totiž na náš rozhovor a na to, ako sused vlastne ani nepripúšťal možnosť, že by jeho dom mohol začať horieť.
Zaujíma vás, ako dlho vydržali protipožiarne dvere? Musím uznať, že na moje úprimné prekvapenie, naozaj dlho. Bohužiaľ, požiaru neodolali steny domu, takže dvere boli v tomto skôr zbytočné. Videla som, ako začali pomaly opadávať kusy stien okolo dverí a asi desať minút na to padli aj tie. Tak som sa zamyslela, akú majú takéto dvere vlastne funkciu. Veď keď zvyšok domu nevydrží dlhšie ako oni? Ružové a oranžové dvere na tehlovom dome.jpgManžel ma neskôr poučil, že protipožiarne uzávery (tak sa oficiálne hovorí všetkým dverám a oknám, ktoré sú uspôsobené na ochranu pred ohňom) fungujú hlavne tak, že majú ochrániť osoby, ktoré sa v čase požiaru nachádzajú za nimi. Ak teda budete nad týmito dverami premýšľať, zamyslite sa, či je rozumné ich inštalovať ako dvere vchodové. Je totiž asi len málo pravdepodobné, že začne horieť vonku a vy budete za zatvorenými dverami čakať na príchod hasičov.