Plast či hliník? Okná nekupujete každý deň.

Jednou z dôležitých súčastí vašej strechy nad hlavou sú nepochybne okná. Ich výberu by ste mali venovať dostatok času, aby ste si z dostupných variantov vybrali ten, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky.

Plast či hliník?

Máte možnosť výberu z dvoch druhov – plastové okná a hliníkové okná.

plastove okno

Plastové okná sú tou ekonomickejšou voľbou, ich cena je ich nepopierateľnou výhodou.

Dá sa povedať že všetky spĺňajú nadštandardné kritéria, pretože za posledných 20 rokov prešli veľkým vývojom a ich funkčná dokonalosť je takmer na strope.

Ich životnosť sa pohybuje medzi 20-30 rokmi a správnou starostlivosťou o nich si ich životnosť predĺžite na maximum.

V súčasnosti väčšinu z nich viete aj dizajnovo prispôsobiť v rôznom prevedení RAL farieb, či iného dekoru na želanie. Dôležité sú kritéria ako tepelná odolnosť, odolnosť proti vlámaniu a požiarna ochrana.

vysoké okná

Okná vyrábané z hliníka sú finančne náročnejšie a cenou niekoľkonásobne prekonávajú cenu priemerného plastového okna, veď pozrite si hliníkové okná cenník. Na druhej strane, ak váš finančný rozpočet takého nadštandardné okno príliš nenaštrbí, je to variant, ktorý je z hľadiska životnosti jednoznačne lepší. Hliník ako kov, má vyššiu mieru odolnosti voči hmotnosti skiel preto je odolnejší voči deformovaniu. Hliníkové okno vám vydrží od 50 do 80 rokov. V porovnaní s plastovým sú ťažšie a dizajnovo nemajú konkurenciu. Prevedenia sú ponúkané vo všetkých dostupných farbách RAL.

Ak uvažujete nad atypickými oknami, prípadne francúzskymi oknami, či naozaj vysokými oknami, tie všetky sú najlepšie umiestniteľné do hliníkových konštrukcií práve kvôli odolnosti záťaže.

Čo sa týka ich vlastností, tak v porovnaní s plastovými, vykazujú lepšiu úroveň požiarnej odolnosti a dymotesnosti. Aj čo sa týka odolnosti vlámania sú na vynikajúcej úrovni.

V minulosti prepúšťali hliníkové okná vďaka kovovému vodivému materiálu veľa tepla. V súčasnosti vďaka termoizolačným mostíkom a premosteniam je miera tepelnej straty na rovnakej úrovni ako pri plastových oknách.

Rýchlosť vývoja plastových a hliníkových okien za posledné roky spomalil, hlavne kvôli už existujúcemu vysokému štandardu, ktorý spĺňajú. Je to hlavne o finančných možnostiach konečného spotrebiteľa, ktorý variant okna nakoniec ovplyvní, pretože vlastnosti sú skutočne porovnateľné, ale to za čo platíte extra je nadčasový design a vysoká životnosť.