Ovečky dávajú teplú vlnu, ktorú spracovávajú šikovné pletiarky do krásnych a teplých svetrov

História pletených svetrov má korene v dávnej minulosti, ľudia sa pred zimou totiž museli chrániť odevmi, ktoré bránili prechodu chladu až na kožu, takže boli nútení vymyslieť si odevy, ktoré by plnili úlohu akejsi izolácie. Postupom času skúšali rozličné látky a materiály a takisto aj vlnu, z ktorej sa pletením dopracovali až k odevom v dnešnej podobe.

knitted-sweater-with-thread_169016-3338

Pletenie svetrov a pulóvrov je náročné na čas, ak sa pletú ručne, no dnes sa väčšina výrobkov z vlny spracováva strojom a výroba pletených výrobkov tak trvá oveľa kratšie. Ručná výroba sa však cení oveľa viac a premieta sa to aj do cien za tieto ručné výrobky. Nórsko spolu s ostatnými severskými štátmi sú známe svojim chladným podnebím, preto sú obyvatelia tamojších krajín nútení hľadať čo najlepšiu ochranu pred útokom chladu. Najideálnejšou je islandská a nórska ovčia vlna.

NORWOOL je značka pletených svetrov, ktoré sa vyrábajú v Nórsku a spoznáte ich podľa typických tradičných škandinávskych vzorov. Ovčia vlna má totiž fantastickú vlastnosť, a tou je že nórsky sveter svetre z nej obsahujú asi 80% vzduchu, a to umožňuje vytvoriť okolo tela nositeľa vzduchovú vrstvu s funkciou akéhosi izolanta, ktorý dokáže udržať človeku prirodzenú telesnú teplotu. Svetre a pulóvre tejto značky sa výborne nosia v domácom prostredí pri relaxe a oddychu, ale stali sa súčasťou aj outdoorovej výbavy turistov.

women-s-fashion-store-shopping-center_1112-6689

Obchody na internete sa venujú predaju aj týchto skvelých nórskych svetrov, ktoré sa pletú ručne, sú určené pre mužov aj pre ženy, pretože väčšina z nich je v štýle unisex. Výber je skutočne široký, s množstvom charakteristických vzorov a farebných kombinácií, vyberie si naozaj každý. Sú vhodné aj ako darček pod vianočný stromček, istotne potešia aktívnych ľudí, ktorí trávia veľa času v prírode, a tak sa im v ich výbave jeden teplý sveter bude hodiť. Údržba svetrov nie je veľmi náročná, treba však vedieť, že prať ich síce možno aj v automatickej práčke, ale len pri teplote do 30°C, lepším spôsobom je ručné pranie vo vode s obyčajným mydlom na ruky alebo jemným práškom.