Blíži sa kríza?

Mnohí ekonómovia predpokladajú, že v najbližšom období nastane hospodárska kríza. Nasvedčovalo by tomu aj percento nezamestnanosti, ktoré sa blíži k historickému minimu. Takto tomu bolo aj v roku 2008, kedy bola ekonomika vo vynikajúcej forme a nezamestnanosť bola na historickom minime. V dnešnej dobe sme ju už asi aj prekonali a preto sa natíska otázka, či sa bude história opakovať alebo percento nezamestnanosti bude ešte stále klesať? Či znova porastie?graf nahor človek.jpg
Odpovedať na otázku, či príde znova hospodárska kríza, nie je ľahké. Nikto nevie, čo sa môže stať. No, mnohé závody už pracujú len štyri dni v týždni, pretože nie je toľko práce, aby pracovali celý pracovný týždeň. V niektorých firmách sa vyhadzuje a záujemcovia o prácu sa boja nastupovať do týchto firiem, aby ich nevyhodili hneď, keď príde kríza.. pretože ako prvý pôjdu tí, čo prišli ako poslední. Neplatí pravidlo ako v sklade First in, first out.
Hospodárska je potrebná vec. Nielen ekonomicky, ale aj pre samotných ľudí. Aby si uvedomili, že práca je niečo, čo je potrebné a netreba zbytočne vyskakovať do šéfa, pretože keď príde kríza, tak vás poľahky môže hneď vyhodiť. Nedostatok pracovných miest je niečo, čo motivuje ľudí, aby sa odlíšili od ostatných záujemcov. Aby mali niečo na vrch. Aby mali, čo ponúknuť svojmu budúcemu utrápený človek.jpgzamestnávateľovi. Nejaký kurz, školenie alebo niečo podobné, čo vás odlíši.
Takou zaujímavosťou, ktorá sa zistila na štatistickom úrade Slovenskej republiky je, že hospodárska kríza prispela k zvýšenému počatiu a narodeniu detí. Prečo je to tak? Veľmi jednoducho a stručne vám môžem povedať, že keď máte malé bábätko máte zaručený každomesačný príjem. To sa oplatí, keď vás vyhodia z práce a neviete si nájsť druhé zamestnanie, máte ako získať zaručený príjem od štátu. Hoci to nie sú nejaké veľké sumy, stále je to lepšie ako nič. No nie?