Bežný účet – bežná pomôcka v našom živote

Bežný účet je základný bankový produkt, s ktorým sa v súčasnom svete stretol už asi každý jeden človek. Bežný účet nám pomáha spravovať a riadiť naše vlastné financie a náš rozpočet.

karta
 
Aké sú základné doplnky k bežnému účtu?
Základné produkty k bežnému účtu sú nám poskytnuté zadarmo popri zriadenom bežnom účte. Medzi ne patrí debetná platobná karta, elektronické bankovníctvo, trvalé príkazy a inkasá a sporiace produkty. Debetná platobná karta je karta, ktorú má väčšina z nás, pretože táto, narozdiel od kreditnej karty, využíva naše vlastné peniaze, ktoré máme na našom účte. Elektronické bankovníctvo znamená internet banking, alebo iný moderný spôsob komunikácie klienta s bankou prostredníctvom dostupných komunikačných prostriedkov. Trvalé príkazy a inkasá sú fixné platby, ktoré sa využívajú na splácanie pravidelne sa opakujúcich platieb, ako napríklad poistenie, sporenie, nájom. Pri využívaní sporiacich produktov nám banka mesačne strháva peniaze z účtu, pripíše k nim úrok a tvorí našu rezervu.

účet
 
Produkty a služby k bežnému účtu navyše
Tieto produkty sú už ale spoplatnené, a to poväčšine formou úveru, ktorý treba neskôr banke splatiť. To je napríklad kreditná karta, ktorá využíva prostriedky banky, ktoré musíme splatiť aj s pridaným úrokom. Ďalším úverovým produktom je povolené prečerpanie účtu, kedy máme povolenie čerpať do mínusu, čo ale musíme takisto splatiť aj s úrokmi a bude nám to povolené, len ak máme pravidelný príjem. Ďalšími spoplatnenými výhodami sú cestovné poistenie k platobnej karte, ktoré pokrýva napr. liečebné náklady v zahraničí, životné poistenieúčty pre rodinných príslušníkov, ktoré sú vedené ako podúčty pre deti a podobne.

hotovost
 
Ďalšou výhodou pre nás je dostávanie pravidelného výpisu z účtu. To môže byť či už mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne vo fyzickej, tlačenej podobe, alebo elektronicky.
 
Bežný účet je skvelou možnosťou na menežovanie a režírovanie našich financií. Máme o nich prehľad a možnosť s peniazmi jednoducho manipulovať, no pritom ostávajú v bezpečí banky.