Keď zimné pneumatiky nestačia

Môže sa to stať. V takej situácii však máme na výber niekoľko možností.

auto ve sněhu

Cúvanie do svahu

V prípade, že máme automobil s prednými hnacími kolesami, môžeme siahnuť aj po tejto núdzovej alternatíve. O čo ide?
Musíme sa pokúsiť na ceste otočiť, zaradiť spiatočku a pozvoľna cúvať do kopca. Aký to má význam? Hlavný zmysel tohto cúvania je v tom, že z prednej nápravy si urobíme zadnú hnaciu nápravu. Zmeníme ťažisko a tým dosiahneme lepšiu priľnavosť kolies a tým pádom lepší záber pneumatík na zasneženej ceste. Pri tejto alternatíve je potrebné dať si pozor na to, aby sme príliš nenamáhali spojku. Musíme si uvedomiť, že spiatočka nie je primárne určená na dlhodobé výstupy. Takže v okamihu, ako sa stúpanie trošku zmierni, odporúčame opäť sa otočiť a skúsiť pokračovať v ceste štandardným spôsobom.

Na rad prídu snehové reťaze

V prípade, že patríte medzi tých opatrných vodičov, alebo šťastlivcov, ktorí nosia so sebou v kufri snehové reťaze, práve nastal čas ich použiť. Pevne veríme, že máte za sebou aj návod na použitie, alebo máte odskúšané, ako sa takéto reťaze na kolesá montujú. V princípe to síce nie je nič zložité, ale v každom prípade je lepšie, pokiaľ sa aspoň na chvíľu pozrieme do manuálu. Po úspešnom namontovaní snehových reťazí na kolesá sa môžeme skúsiť pohnúť.

cesta

Dávajme si však pozor na prudké štartovania, vysoké rýchlosti a otáčky. Pretože snehové reťaze nie sú prirodzeným prvkom nášho automobilu. Takže tomu treba prispôsobiť aj nasledujúcu jazdu. Okrem toho, že musíme ísť opatrne a pomaly, dávajme si pozor aj na vysoké otáčky kolies. Pretože v prípade, že to preženieme s rýchlosťou nám snehové reťaze môžu poškodiť podvozok, či poškriabať blatníky. Snehové reťaze sú teda veľká pomoc, ale zároveň je potrebné byť pri ich používaní obozretný a opatrený.
Mala rada na záver. Pokiaľ idete použiť snehové reťaze, nezabudnite zložiť z kolies ozdobné kryty. Pretože tie vám vaše reťaze zaručene zničia.