Je čas kúpiť si nový matrac?

Posteľ všeobecne vnímame ako celok. Ako pohodlný celok, ktorý nám poskytuje pohodlie a na ktorý si skrátka ľahneme a zaspíme. Lenže ten komfort tvoria hlavne súčasti, predovšetkým matrac. A ten tak, ako mnohé iné veci, s pribúdajúcimi rokmi kvôli pravidelnému používaniu a opotrebeniu stráca svoje vlastnosti. V tomto prípade teda stráca svoj komfort. A to sa začne citeľne prejavovať na kvalite nášho spánku. Teda áno, už len toto je v skratke dôvod, prečo je potrebné po pár rokoch kupovať nové matrace na mieru. Pozrime sa ale na tie dôvody ešte o niečo konkrétnejšie.

muž spí

Životnosť– Každá vec má svoju životnosť. Potraviny majú presný dátum spotreby, produkty takúto odhadovanú priemernú životnosť niekoľkých rokov, v prípade matracov je to v priemere asi 5 rokov. Ak váš aktuálny matrac túto hranicu prekročil, pravdepodobne sa začnú objavovať isté nedostatky, predsa len ho používate intenzívne a pravidelne bez prestávky. A citeľne sa to prejaví napríklad na výplni.

Výplň– Kvalitné a obľúbené sú hlavne tie penové, hoci samozrejme aj tieto po niekoľkých rokoch podľahnú zmenám po pravidelnom intenzívnom používaní, hlavne ak už dávno prekročili spomenutú hranicu životnosti. Teda hej, výplň a ani samotný matrac sa po tejto hranici nerozpadnú, nestratia sa pod zem, ale začnú strácať svoje pôvodné vlastnosti. Nehovoriac o tom, že dôležitým faktorom je po takto dlhom čase aj hygienické hľadisko.

žena spí

Hygiena– Najčastejšie sa s jej narušením v prípade matracov spájajú roztoče, ale sú tu aj rôzne usadeniny potu a prachu, takisto na nich po čase vzniká pleseň. Nezdravá je tvorba alergénov, ktorá tu takisto vzniká a faktor hygieny je pre niekoho tým najpodstatnejším dôvodom, prečo chce vymeniť starý matrac za nový. A samozrejme dôvodom sú aj preležaniny.

Preležaniny– Sú zodpovedné za stratu komfortu pri pravidelnom ležaní a v konečnom výsledku pravidelný spánok na preležanej výplni spôsobuje bolesti chrbtice.